Fotogalerie Eger
Eger

Na podzim roku 2009 na prodloužený víkend jsme si zajeli do Maďarska do města Eger, které je od Budapešti vzdálené 124 km. Po dlouhá staletí je sídlem církve a zdejší bazilika je třetí největší v Maďarsku. Na základě početných dochovaných budov ze 17. a 18. století dostalo město přívlastek "muzeum maďarského baroka". Turecké lázně z r. 1600 a 40 m vysoký minaret jsou památkou na víc než 100 let panování Turků. Eger byl také centrem vzdělávání. Symbolem Egeru je hrad, který sehrál v dějinách města významnou roli. Eger je třetím nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším místem Maďarska.
Ubytovaní jsme byli 3 noci v hotelu Korona v centru města. Ubytování jsme měli s polopenzí a jídlo i ubytovaní bylo opravdu na vysoké úrovni. Součásti hotelu byl i wellness a vinný sklep z roku 1789 (Národní muzeum vína), který jsme navštívili a jednu lahvinku vína Egri Bikavér (Býčí krev) jsme si přivezli domů.
Proč se do Egeru hlavně jezdí jsou jeho termální lázně a víno. Lázně se nacházejí v samém centru města a rozprostírají se na ploše 5 ha. Léčebné procedury zde mají staletou tradici – už za doby turecké nadvlády se využívaly léčivé účinky termálních pramenů. 6 bazénů je napájených termální vodou, která má odlišné kvality. Jeden pramen má teplotu vody 28–29 ºC a obsahuje radon. Druhý pramen vyvěrá z hloubky 1200–1600 m, je 47 ºC teplý, obsahuje hydrogenkarbonát a má vyšší obsah vápníku. Po renovaci v letech 1998 – 2002 jsou návštěvníkům k dispozici 50 m dlouhý plavecký bazén, venkovní a kryté zážitkové bazény pro dospělé a děti, sauny, jacuzzi, parní kabina, restaurace a bufety. V areálu je možné vidět botanické zvláštnosti a umělecká díla. Vedle se nachází i turecké lázně které připomínají lázeňskou kulturu doby osmanské v Maďarsku.

Jeden den jsme si zajeli do 6 km vzdálené obce Egerszalók, jejíž zajímavostí jsou solné termální lázně Egerszalók Fürdö. Termální pramen dosahuje teploty 68 °C. Minerální voda má vysoký obsah solí. Při odtékání po úbočí kopce tu voda vytvořila zajímavý přírodní terasovitý útvar a to solný kopec. Tvoří ho usazenina z vápence a jeho okolí připomíná zasněženou krajinu, něco jako Pamukkale v Turecku. Nachází se tady lázeňský areál s hotelem Salt Hill Thermal Spa. Je zde vybudováno 17 vnitřních a venkovních bazénů. Některé jsou doplněné různými relaxačními atrakcemi. Nachází se zde různé zážitkové bazény, tobogány, sauny, aromatické kabiny, parní lázně. Na vrcholu kopce je vidět i vývěry horkých pramenů.

Eger je kouzelné město s historickou atmosférou. Tisíc let staré biskupské sídlo - dnes arcibiskupství - je jedním z nejhezčích barokních měst Maďarska. Za návštěvu stojí středověký hrad Egri Vár, turecké památky například minaret, který je nejsevernějším minaretem v Evropě, klasicistní bazilika (druhý největší kostel Maďarska), arcibiskupský palác, pozdně barokní Lyceum, barokní budovy a kostely, Župní dům s nádhernými kovanými vraty. Gurmáni mohou objevovat chutě místních jídel v nekonečné řadě malých restaurací nebo hospůdek. Na pěší zóně Széchenyi vybízejí pivnice, pouliční kavárny a cukrárny k posezení. Také jsme navštívili místní zeleninový trh a víkendový bleší trh.

Eger je centrum top vinných regionů v Evropě. V několik kilometrů dlouhé řadě sklepů táhnoucích se pod městem zraje slavné egerské víno (včetně Býčí krve - Egri Bikavér). K zajímavostem oblasti patří tzv. Údolí krásných žen (Szépasszony-völgy), které se nachází asi 20 minut pěší chůze z centra města. Udělali jsem si sem procházku. Tady se nachází na jednom místě kolem 50 starých tufových vinných sklepení, kde můžete posedět a ochutnat věhlasná egerská vína, jejichž hrozny rostou v okolí Egeru. K vínu si můžete koupit malé chuťovky, jako například chleba se sádlem, cibulí a červenou paprikou, pagáče apod. Hraje tady živá hudba,lidé posedávají buď venku nebo uvnitř jednotlivách vinných sklepů.

Do fotogalerie z naší návštěvy Egeru v Maďarsku se dostanete kliknutím na odkaz FOTOGALERIE.