seznam článků
Cestopis Tunisko
Výlet do Mahdie
El Jem
Všechny strany

Cestopis Tunisko 2016 (Mahdia)

Neplánovaně jsme se rozhodli zajet si na "válecí" dovolenou na týden k moři. Konečné rozhodnutí padlo na Tunisko, kde jsem ještě nebyl. Zájezd jsme si vybrali jako last minute u cestovní kanceláře Exim Tours. Zvolili jsme letovisko Mahdia (Al-Mahdiyah), které má jednoznačně nejhezčí pláže a moře ze všech letovisek v Tunisku (to mi doporučil kamarád, který už byl v Tunisku ve všech letoviscích) a 5* hotel Iberostar Royal El Mansour & Thalasso s programem all inclusive a odletem z Prahy v termínu 23.9. - 30.9.2016. Cena byla 14.431 Kč. Byla v tom již zahrnuta sleva 5% pro klienty zdravotní pojišťovny ČPZP. Hotel má samá výborná hodnocení na TripAdvisor a zaujímá 2. místo z 20 hotelů v destinaci Mahdia. A v žádném případě jsme neprohloupili. Byli jsme nadšeni. Tunisko se rozkládá na severu Afriky, mezi Libyí a Alžírskem, na břehu Středozemního moře.

Tunis_map4 Tunis_map1 Tunis_map2

Čtvrtek 22.9.2016

Jelikož odlet z Prahy byl 23.9. již v 6:25 ráno, jeli jsme do Prahy den předem po práci vlakem Regio Jet, na který jsme ještě měli slevu díky tomu, že letíme s Exim Tours. V Praze přespáváme na bytě od našich známých kousek od O2 Arény.

Pátek 23.9.2016 - Odlet a ubytování

Vstáváme kolem 3 hodiny a nočními tramvajemi a autobusem se přesouváme na letiště. Máme let č. QS2868 (Praha - Monastir), plánovaný odlet v 6:25 operovaný společností Travel Servis / Smart Wings. Podařilo se nám domluvit sedadla u nouzového východu v 15 řadě, kde máme více místa na nohy. Letíme letadlem Boeing 737-800. Místo v 6:25 nakonec odlétáme v 7 hodin. Letadlo je plné do posledního místa. V průběhu letu nepodává letecká společnost žádné občerstvení. Cestující mají možnost zakoupit studené či teplé nápoje či lehké občerstvení z nabídky tzv. "Sky baru". My jsme měli jídlo z domu, něco jsme snědli ráno na letišti místo snídaně, a vodu jsme si do letadla koupili na letišti. Cesta utekla rychle, nicméně měl jsem nepříjemný zážitek se zuby, kdy mě tak rvalo v zubu, kde mi pár dní před cestou vytáhli nervy a měl jsem tam jen nějakou vložku a provizorní výplň, že jsem myslel, že se zblázním. Bylo to tou změnou tlaku v letadle. Vzal jsem si tabletku od bolesti a chladil pusu studenou petkou s vodou. V 8:15 místního času konečně přistáváme v Tunisku na letišti v Monastiru. Je tady časový posun -1 hodina v době platnosti letního času. V době platnosti zimního času je to bez časového posunu. Let pokračuje dále na Djerbu a pak zpátky do Prahy. Ještě v letadle vyplňujeme imigrační kartu. Imigrační kontrola trvá poměrně dlouho, protože úřadují pouze dvě ženské. Z letiště vycházíme jako poslední. Rozdělili nás do autobusů podle jednotlivých destinací - Monastir, Sousse, Port El Kantaoui, Hammamet a Mahdia.
Tunis_map3
Venku svítí slunce. Cesta autobusem trvá něco přes hodinku, je to asi 50 km. Naštěstí rozvoz lidí po hotelích v letovisku Mahdia začíná u našeho hotelu, takže už v 10 hodin jsme na hotelu. Vystupujeme tady pouze my dva a ještě jeden mladý pár. Standardně je check-in od 14 hodin, ale měli bychom pokoj získat dříve. Ještě nebyl připravený, ale hned jsme dostali pásky all inclusive a mohli jsme již využívat veškerý servis hotelu. Snídaně sice skončily v 10 hodin, ale v baru u bazénu měli ještě nějaké sladkosti. Dali jsme si hned drink a šli se podívat k moři. Luxusní a moderní hotel s autentickou atmosférou Iberostar Royal El Mansour & Thalasso byl otevřený v červnu 2010 pod vedením španělské společnosti Iberostar. Eleganci a komfort nabízející hotel je doporučován té nejnáročnější klientele. Služby společnosti Iberostar jsou třešničkou na dortu a slibují dovolenou bez chybičky. Již během své první letní sezóny prokázal své kvality a zařadil se mezi špičku v hotelích své kategorie.
DSC_7075 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour
Jeho umístění uprostřed Mahdie bylo velkolepě promyšleno, a tak se z hotelu nabízí nádherný výhled na mys Mahdia a na celou turistickou zónu.
DSC_7073 Mahdia 
V 11 hodin už dostáváme klíč od pokoje a můžeme se jít ubytovat. Nemáme sice výhled na moře (pokoje s postranním či přímým výhledem na moře jsou za příplatek 15 TND za den), ale nevadí nám to. Máme sice výhled na ulici, ale není tady žádný hluk. Pokoj jsme dostali ve 2. patře. Všech 433 pokojů je v jedné spojené pěti patrové budově se 4 výtahy. Prostorné, luxusně a elegantně zařízené klimatizované pokoje (klimatizace je v provozu v hlavní turistické sezóně od 15.6. do 15.9., ale naštěstí fungovala i během našeho pobytu, asi proto že byl hotel úplně plný) mají koupelnu s vanou nebo sprchou a WC, fén, telefon, SAT-TV, mini ledničku a balkon. K dispozici jsou šampony a sprchové gely, tělové mléka ne. Pokoje se uklízí každý den, akorát o nové sprchové gely jsme si museli několikrát říct. Klima funguje pouze když jsou zavřené balkónové dveře, když se pootevřou, automaticky se vypne. Většina pokojů je bezbariérových. Na pokoji je k dispozici bezpečnostní schránka zdarma (ne jak uvádí Exim tours že je za poplatek) a minibar na vyžádání a za poplatek. Na vyžádání jsou královské suity (royal suite) s možností ubytovat až 4 dospělé osoby. Na pokoji máme manželskou postel, křesílko,  psací stůl se židlí. Na balkoně jsou židle a stůl.
DSC_6868 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour
Ani jsme se nevybalovali, oblékli jsme si plavky a vyrazili k moři. Lehátka, křesílka, slunečníky u bazénů i na pláži jsou zdarma, plážové osušky jsou na vratnou kauci 20 TND (kartičku jsme dostali na recepci při příjezdu) a vydávají je v animačním boxu vedle Pool Baru. Lze je měnit libovolně během pobytu. Kartičku na zálohu je nutné vrátit na recepci nejpozději den před odjezdem do 20 hodin. V době našeho pobytu byl 1 TND cca 11 Kč. Místní měnou je tuniský dinár (TND). Vyměnili jsme si hned nějaké peníze na recepci, kde je směnárna. Je třeba si nechat doklad o výměně peněz, aby jsme je mohli vyměnit na letišti zpátky na eura nebo dolary, pokud nám nějaké zůstanou. Pozor, v hotelu nám je zpátky na konci pobytu nevyměnili.
DSC_6879 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour_lobby
Mahdia je vyhlášená dvěma věcmi. První je staré město a ta druhá je potom pláž. Hotel se nachází přímo u jedné z nejkrásnějších pláží v Tunisku s jemným bílým pískem a velmi pozvolným vstupem do krásně azurového moře (za předpokladu slunečného počasí).
DSC_6917 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour_plaz
Pláž u Mahdie je velmi široká s velkou nabídkou vodních sportů i občerstvení. Hotelový areál je od moře oplocený a hlídaný turistickou policií se samopalem, která sedí na pláži pod slunečníkem a hlídá, aby se nestalo to, co se stalo v Tunisku před pár lety, kdy nějaký terorista zaútočil z moře a postřílel několik turistů. Večer se brána do hotelového areálu od pláže zamyká a je tam celou noc hlídač. Na lehátka dávají matrace pro větší pohodlí. Co mi tady ovšem chybí jsou stolečky u lehátek na pláži, není si kam postavit pití apod. U bazénu jsou. Moře je krásně čisté, ovšem studené, odhadem tak 23°C. Čekal jsem, že bude teplejší. Ale samozřejmě jsme tam vlezli, kvůli tomu jsme sem přece jeli. Obával jsem se medúz,  které se v Tunisku v určitých obdobích a podle počasí vyskytují a umí pěkně popálit a dovolenou znepříjemnit. Někdy jich je tady tolik, že se nedá do moře ani vejít. Naštěstí jsme tady nepotkali ani jednu. Ve 12:30 se zatáhlo a začalo pršet. Déšť trval až do večera. S deštivým počasím to tak bylo celý týden, střídavě bylo slunečno, pod mrakem, déšť. Svítilo slunce, potom se zatáhlo, třeba hodinu pršelo a zase vylezlo slunce a svítilo třeba několik hodin. Taky jsme s deštěm nepočítali. Jsme přece v Africe. Když se zatáhlo tak bylo i chladno, protože foukal vítr.
DSC_7251 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour_panorama
Obědy se podávají od 12:30 do 14:30 v hlavní restauraci L´Olivier, kde se dá sedět buď uvnitř nebo venku a také venkovním Barbecue baru, kde podávají obědy od 12:30 do 15 hodin. Jídla jsou podobná, v hlavní restauraci je výběr ale větší. Výběr jídla je ovšem veliký a splňuje naše očekávání. Poprvé jsem se tady setkal s tím, že je zdarma zmrzlina během obědů, večeří a taky v Barbecue baru od 12:30 do 18 hodin. Ve většině hotelů je pouze pro děti, nebo je zpoplatněna. Stejně tak jako čerstvé džusy, i ty zde podávají zdarma u snídaně. Co se týče obědů a večeří, vždycky je velký výběr salátů, těstovin, pizzy, různého masa, příloh, tuniských specialit, dezertů (ty jsou ale pořád stejné a moc mi nechutnají). Co se týče ryb, čekal jsem větší výběr, denně jsou nějaké sardinky a menší rybky, jednou snad byly krevety, jednou grilované makrely a tuňák, ale jinak byly ryby pořád stejné. Ale hlady určitě neumřete. A nečekají se ani velké fronty, byť je hotel plný a to z 99% Rusů. Na to bych si dal příště větší pozor, to mi fakt vadilo. Všude zní jen ruština, personál hotelu, číšníci, animátoři automaticky na všechny mluví rusky. Když na ně ale začnete francouzsky, hned spustí francouzsky. Ovládají i němčinu a angličtinu. Je tady pár Němců, Francouzů, Čechů ale jinak samý Rus. Jsou nevychovaní, drzí a i místní jich mají plné zuby a občas jim to dají i najevo. Ale bohužel z nich žijí.

V rámci all inclusive jsou zahrnuty snídaně od 6 do 10 hodin, obědy 12:30-14:30 a večeře 18:30-21:30 formou bufetu v hlavní restauraci L´Olivier, během dne lehké občerstvení v barbecue baru u bazénu, odpolední občerstvení, neomezené množství rozlévaných nealkoholických a alkoholických nápojů místní výroby, koktejlů (výběr je bohatý, kvalita trochu slabší). K dispozici je čepované pivo, víno (červené, bílé a růžové, červené je z nich nejlepší), kávy, cappuccina, čaje,... Během večeře je vyžadováno formální oblečení, nicméně spousta lidí chodí v kraťasech.
All inclusive program 
K dispozici jsou v hotelu 2 tématické a´la carte restaurace (19-22:00) - tuniská Al Sofra a italská kde dostanete 4 chodovou večeři na účet podniku po předchozí rezervaci v hlavní jídelně u šéfa restaurace a to 1x za týden. My jsme ji nevyužili. Dále je k dispozici lobby bar Didon od 8 do 24:00 (od 8 do 10 pouze voda, čaje, káva a od 10 hodin potom i alkoholické nápoje, koktejly). Co se týče vody, tak je k dispozici balená voda v pet lahvích a to buď 0,5l nebo 1,5l. U bazénu je snack bar od 10 do 18 hodin, kde podávají nealko nápoje, pivo, kávy, čaje, mléko, čokoláda, espreso, džusy, od 10 do 12 hodin pozdní snídaně (croissant, koláče - co zůstalo od snídaně) a od 22 do 24 občerstvení.
DSC_7089 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour_panorama
U pláže je plážový bar El Asfour, který byl aktuálně zavřený, je v provozu jen v hlavní letní sezóně od 12 do 18 hodin a nevztahuje se na něj all inclusive. Podávají tady nápoje a grilovaná jídla. Při vstupu na pláž je budka, kde dávají vody, nealko, čepované pivo. V Barbecue baru podávají od 12:30 do 15 hodin obědy a od 15 do 18 hodin lehčí občerstvení jako pizza, koblihy, palačinky, ovoce,.... a nealko nápoje, kávy, čaje, pivo a víno. K jídlu u večeří a obědů podávají vodu, nealkoholické nápoje, místní pivo čepované a místní vína. Od 15 hodin do 23:00 je otevřená arabská kavárna Eskifa, kde je zdarma v rámci all inclusive pouze mátový čaj. Jiné druhy čajů, turecká káva, vodní dýmka a další nespadají do all inclusive. Od 23 hodin do 1 hodiny ráno je otevřený noční klub Queen v suterénu hotelu a diskotéka, ale zde je vše placené.

V hotelu je dále k dispozici obchodní arkáda, kde se nachází butiky, kadeřnictví, prádelna, čistírna, 2 konferenční místnosti. Dále je tady krytý bazén, který je v provozu od poloviny října (možná je i vyhřívaný, nevím), ale byl otevřený a dokonce jsme ho jednou při špatném počasí využili. Ale voda byla studená. Thalasso therapy centrum, které je propojené s hotelem, není zahrnuté v all inclusive. Nachází se tady bazén s mořskou vodou, vířivka, turecká lázeň, masáže apod. Během dne a večer probíhají animační programy pro děti i pro dospělé, sportovní aktivity jako šipky, pétanque, lukostřelba, vodní pólo, aerobik, plážový volejbal,... Zdarma jsou k dispozici dva tenisové kurty a stolní tenis. Za půjčení sportovního náčiní (rakety, hole, míčky) se hradí vratná kauce. Na pláži se nachází centrum vodních sportů, kde půjčují kajaky, vodní skútry, provozují tady jízdy na banánu, let padákem taženým za motorovým člunem apod. Pro děti je k dispozici dětský klub, dětské hřiště a dětský bazén. Wi-Fi je zdarma v celém komplexu hotelu i na pláži, ovšem signál se různí. Nejsilnější a nejstabilnější je v lobby baru a baru Didon. Na pláži je dost slabý, u bazénu se to různí stejně tak na pokojích. My jsme signál měli, ale taky to kolísalo. Večerní party a show jsou pro děti od 20:30 a pro dospělé potom od 21:30. Program je vyvěšený před restaurací L´Olivier a u recepce.

Odpoledne jsme si sedli venku v Barbecue baru. Četli jsme si. Vyzkoušeli jsme místní "koblihy", jsou to spíš kolečka vypadající jako naše věnečky, smažené v oleji a chutí mi připomínají langoše. Na to se dává čokoládová poleva. Lidi to tady konzumují ve velkém. Dali jsme si i palačinku a zmrzlinu. Byla dobrá a hlavně mají ty kvalitní a dobré kornoutky. Dělají několik druhý pizzy. Není špatná. Nejvíce mi asi chutnala tuňáková. Dneska už bylo pod mrakem a deštivo až do večera. Šli jsme potom na pokoj, vybalili jsme a seděli jsme chvíli na balkoně a pozorovali ruch na ulici. Zašli jsme si na mátový čaj z čerstvé máty do maurské kavárny Eskifa, kde se dá zakoupit i vodní dýmka.
DSC_7154 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour_Cafe Maure
Večeře byla od 18:30. Mají velký výběr salátů, různé pizzy, čerstvé pečivo z pizza těsta, těstoviny na různé způsoby, dva druhy polévek (i u oběda), hotová jídla i jídla připravována čerstvá jako grilované ryby, grilované maso. Často měli játra na různé způsoby, ledvinky, jehněčí maso. Výběr byl velký a vždycky jsme si něco našli. Po večeři jsme si dali ještě drink v baru a šli spát, protože jsme toho v noci moc nenaspali, šli jsme spát ve 22 a ve 3 ráno už jsme vstávali na letadlo. Balkon máme zavřený a z ulice není slyšet žádný hluk.

Sobota 24.9.2016

Budíme se po 7 hodině (u nás už by bylo 8). Jdeme na snídani. Není špatná, ale už jsem zažil lepší a čekal jsem lepší. Výběr je menší a každý den je to samé. Mají pouze jeden druh salámu (něco na způsob našeho Junioru), sýry jsou bez chuti, nemají ani opečenou slaninu. Mají ovšem čerstvé pečivo, čerstvé bagety, croissanty a hlavně čerstvě vymačkané džusy (pomerančový a ještě nějaký) a to zdarma. Na těch snídaních by mohli ještě zapracovat. Ale jinak v pohodě. Co se týče obsluhy, na tu si nemůžu vůbec stěžovat, ohání se, nevázne to. Po snídani jsme šli na pláž, je pěkné slunečné počasí, moře klidné, čisté, ale na mně trochu chladné. Dopoledne jsme strávili na pláži.
DSC_7226 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour
Prošli jsme se na obě strany, náš hotel je v podstatě poslední, potom už následuje prázdný pás písku a město Mahdia na ostrém výběžku, necelé 2 km od hotelu. Na druhou stranu pokračuje řada hotelů, ale náš je opravdu nejluxusnější a nejudržovanější. Taky jako jediný je oplocený od pláže. Pláž je čistá, jsou tady drobné mušličky. V poledne u bazénu podávali grilované hamburgery v housce, ale nebyly nic moc. Vyzkoušeli jsme i bazén. Resp. jsou tady 3 venkovní bazény vzájemně propojené a jeden dětský. Otevřené jsou do 20 hodin. Voda má mezi 23-25°C.
DSC_6915 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour
Odpoledne tak hodinku pršelo, ale potom zase vykouklo sluníčko. Dnešek jsme strávili odpočinkem v hotelu. Čtení máme spoustu.
DSC_7191 Mahdia_Iberostar Royal El Mansour