seznam článků
Pszczyna 3.4.2016
Pszczyna, dřevěné kostely a zubři 22.5.2016
Všechny strany

Pszczyna (Pština) 

Pszczyna_postcard

Pszczyna (Pština) - 3.4.2016

Bydlíme tak blízko polských hranic a doposud jsme mnoho míst v Polsku nenavštívili. Dostal jsem tip na údajně velmi pěkné město Pszczyna (česky Pština), které se nachází pouhých 68 km od Ostravy uprostřed lesů. A máme tady neděli 3.4.2016 a cíl dnešního výletu je jasný. Klenot Horního Slezska, město Pština.
DSC_6809 Pszczyna
Volali jsme i známým z Bohumína jestli nechtějí jet s námi, ale jsou zrovna v Krakově na závodech dcery. Ale nakonec jsme se s nimi v Pštině v průběhu dne potkali. Cesta nám trvala po dálnici A1 a následně po vedlejší silnici přes město Żory přesně hodinu. Paráda. V 8:15 vystupujeme z auta. Parkujeme zdarma na velkém parkovišti na ulici Żorska, které se nachází na velmi strategickém místě. Z jedné strany je zámecký park a z druhé strany golfové hřiště a Zahrada zubrů. Volných míst je spousta, protože jsme tady brzo. V průběhu dne se parkoviště rychle plní a když ve 3 hodiny odpoledne odjíždíme, auta stojí všude možně. Ve městě je několik bezplatných parkovišť. Kromě tohoto ještě můžu doporučit parkoviště na ul. Parkowa (poblíž Skanzenu), na ulici Katowicka (poblíž hřbitova) a na ul. Chopina (u Dvoru Ludwikówka). Ale nejlepší je zaparkovat jako my.
Malebné městečko Pszczyna, které celkem v pohodě projdete v rámci jednodenního výletu, patří mezi nejzajímavější výletní místa v Polsku. Myslím si, že Vás, stejně jako nás, příjemně překvapí.
Pszczyna mapa
Ze všeho nejdříve navštěvujeme Ukázkovou zubří oboru - Zahradu zubrů (Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie) v místním lese zvaném Zwierzyniec, jen pár set metrů od starého města a zámku. Vstup do areálu označuje mohutná dřevěná brána a maketa zubra. Zde, i na různých místech ve městě jsou mapy města se všemi zajímavostmi a všude jsou směrovníky, takže není problém zabloudit.
DSC_6050 Pszczyna_Zagroda zubrow
Odtud vede cesta alejí stromů až k pokladně. Jsme tady mezi prvními, protože otevírají denně v 9 hodin a otevřeno mají až do 19 hodin. Buď se dá koupit samostatný lístek jen do Zahrady zubrů za 10 zlotych nebo kombinovaný, který zahrnuje i vstup do Skansenu - Zagroda Wsi Pszczyńskiej za 14 zlotych. Kupujeme si kombinované vstupenky, to se každopádně oplatí, protože samotná vstupenka do Skansenu stojí 9 zlotych. Není co řešit.
Zahrada zubru_vstupenka
Dostali jsme zdarma i letáček k zubrům a mají tady zdarma i další prospekty o městě, které jsme si vzali, dokonce i v českém jazyce. Je tady turistické informační centrum. Další jsou potom na zámku v Bráně vyvolených a ve Skanzenu. Zahrada, zpřístupněná na jaře roku 2008, získala v roce 2009 titul Nejlepší veřejný prostor slezského vojvodství.
V Zahradě zubrů, která se rozkládá na ploše 10 hektarů, jsme se setkali tváří v tvář s tímto majestátním pánem divočiny, který spolu s další zvěří připomíná, jak žily naše lesy před staletími. První zubry dovezli do pštinských lesů v roce 1865 z Bělověžského pralesa na hranicích Polska a Běloruska za knížete Jana Jindřicha XI. z rodu Hochbergů (druhého majitele Pštiny), který byl velkým milovníkem honů. Celý areál je obehnán vysokým plotem, přes který není vidět dovnitř. Samozřejmě že i zubři jsou odděleni od lidí plotem. Setkání s nimi by asi nedopadlo dobře. Zubr evropský někdy též bizon evropský, je o něco menší než bizon americký, ale přesto samec váží 500-900 kg. Je to největší volně žijící přežvýkavec v Evropě. Areál je poměrně velký, takže někdy jsou od nás dost daleko, většinou jen leží, takže vidíme na zemi jen obrovskou huňatou masu. Ale časem vstanou a přiblíží se.
DSC_6067 Pszczyna_Zagroda zubrow_zubr evropsky DSC_6124 Pszczyna_Zagroda zubrow_zubr evropsky
V parku je udělaná i visutá krytá lávka, která vede ponad výběh zubrů. Odtud, ale i z jiných míst lze dobře pozorovat jejich pravidelné krmení, které se koná od listopadu do dubna vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin. Od května do října potom vždy o hodinu později.
DSC_6140 Pszczyna_Zagroda zubrow
Než začalo krmení zubrů v 9 hodin, kdy se začali automaticky všichni zubři před desátou hodinou stahovat ke korytům, aby měli ta nejlepší místa, prošli jsme si další části zahrady. Je tady několik výběhů, kde pozorujeme muflony se zatočenými rohy, jeleny lesní, daňky evropské, srny, losy evropské, oslíky, prasata divoká, kachny divoké a husy labutí které si plavou v potůčcích, husice nilské, bernešky velké. V klecích jsou bažanti královští a diamantoví. Po celém areálu se majestátně promenádují pávi korunkatí (nebo též indičtí).
DSC_6071 Pszczyna_Zagroda zubrow_danek evropsky DSC_6078 Pszczyna_Zagroda zubrow_husa labuti DSC_6065 Pszczyna_Zagroda zubrow_pav indicky DSC_6141 Pszczyna_Zagroda zubrow_bazant kralovsky
Před desátou hodinou jsme vystoupali na vyhlídkovou plošinu (je zde i výtah pro nemohoucí) a sledovali mohutná zvířata jak si to mašírují ke korytům, kde jim zřízenec sypal žrádlo. Silnější jedinec byl u koryta první. Různě se odstrkovali.
DSC_6127 Pszczyna_Zagroda zubrow_zubr evropsky DSC_6101 Pszczyna_Zagroda zubrow_zubr evropsky
V areálu se nachází velmi zajímavé naučné muzeum, kde se můžeme seznámit jak s historií chovu zubrů, tak s dalšími zvířaty, kteří jsou tady vycpaní (zubři, vlci, medvědi, kamzíci a další), s flórou a také se životem v tomto kraji. Muzeum je moc hezky udělané a je zdarma. Kromě toho je zde kinosál, kde promítají 3D film o historii zubrů v Pštině. Ten ale není zahrnutý v ceně vstupného. Stojí dalších 5 zlotych. Všechny stavby jsou ze dřeva, takže do areálu pěkně zapadají. Samozřejmě nechybí restaurace a další občerstvení.
DSC_6151 Pszczyna_Zagroda zubrow DSC_6156 Pszczyna_Zagroda zubrow DSC_6160 Pszczyna_Zagroda zubrow
V 9:30 opouštíme Zahradu zubrů, přejdeme hlavní silnici Żorska a vstupujeme do Zámeckého parku (Park Zamkowy), který je součástí památkově chráněného pštinského parku, který se rozkládá na ploše 156 ha. Velký krajinný park byl založený již v 16. století, ale dnešní okrasný park pochází asi až z druhé poloviny 19. století. Park skládá se ze tří samostatných částí. První část zvaná Dzika Promenada (Divoká promenáda nebo také Zvěřinec - Zwierzyniec) ve které se nachází Zubří obora a golfové hřiště, druhá část Park Zamkowy (Zámecký park) jehož součástí je Park Pałacowy a třetí část je Park Dworcowy (Nádražní park) jehož největší atrakcí je Skansen "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". 

Nejvíce je navštěvovaný samozřejmě Zámecký park (Park Zamkowy), jehož stezky se vinou mezi alejemi starých stromů a vodními plochami, jezírky, potůčky a ostrůvky v anglickém stylu. Nad mnohými se klenou romantické obloukové můstky a nad nimi visí vrby. Také zde rostou krásné kvetoucí rododendrony a azalky. Rozkládá se na ploše 48 hektarů a je považovaný za nejhezčí ve Slezsku.
DSC_6168 Pszczyna_Park Zamkowy
V Zahradě se nachází několik menších staveb. Zajímavým prvkem zahradní architektury je určitě oválný čajový pavilon Herbaciarnia na jednom z ostrůvků v jezírku.
DSC_6177 Pszczyna_Park Zamkowy_Herbaciarnia
Dále ledový sklep, Piwnica Lodowa, kde byl původně v létě skladován led. Na vršku nad ním stojí vyhlídková věž odkud je pěkný výhled na celý Zámecký park a samozřejmě i zámek. Dále v parku najdete hroby německého rodu Anhalt-Köthen-Pless, který pštinské panství získal v roce 1765. Nad hrobkou knížete Ludvíka vládnoucího v Pštině v letech 1830-1841 se tyčí vysoký litinový kříž s měděným hadem. V západní části parku se nachází hroby rodu Hochbergů. Poblíž stojí Kapliczka "Bądź Wola Twoja". V dalším jezeře se zrcadlí pštinský zámek.
DSC_6410 Pszczyna_Zamek DSC_6406 Pszczyna_Zamek_Kostel Vsech svatych a Evangelicky kostel
Hned vedle něj se rozkládají Knížecí stáje (Stajnie Książęce), velmi pěkná stavba z červených cihel.
DSC_6393 Pszczyna_Stajnie Ksiazece
Na jejím konci je splav a most přes říčku Pštinka, který vede do starého města. Na druhé straně mostu je bývalý mlýn, který navazuje na Knížecí stáje.
DSC_6185 Pszczyna_Park Zamkowy_Stajnie Ksiazece a vlevo mlyn
My ale ještě zůstáváme v parku. Na konci, kde park ústí do ulice Katowicka stojí menší dům nazvaný Dom Ogrodnika (Dům zahradníka), ve kterém se dnes nachází Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.
DSC_6187 Pszczyna_Park Zamkowy_Dom ogrodnika
Severně od něj stojí čínská brána (Brama Chińska), jedna ze vstupních bran do parku. Ta stejně jako čajový pavilon je pozůstatkem zájmu bývalých majitelů, Hochbergů, o orientální kulturu a architekturu.
DSC_6186 Pszczyna_Park Zamkowy_Brama Chinska
Na severní straně parku, kam už jsme nedošli, se rozkládají dva hřbitovy a na ulici Chopina stojí Dwór "Ludwikówka", šlechtický dvůr pštinských knížat v klasicistním slohu z roku 1800 nebo 1805.
Další zastávkou je Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, dalo by se to přeložit jako Skanzen Zahrada pštinského venkova. Založený byl již v roce 1975. Nachází se zde dvě bezplatná parkoviště. Ze Zahrady zubrů se sem dá bez zastávek přes Zámecký park dojít za cca 25 minut. Už samotná dřevěná vstupní budova, kde se nachází pokladna, informační centrum, obchod se suvenýry a toalety je velmi pěkná.
DSC_6246 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6190 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej
I paní u pokladny je velmi milá. Ukazujeme ji vstupenku ze Zahrady zubrů, dostáváme letáčky, kde jsou mapky a popisky jednotlivých stavení. Skanzen vznikl za podpory Evropské unie. Ve skanzenu jsou na ploše 2 hektarů shromážděné nejcennější památky lidové dřevěné architektury pocházející z okolních vesnic. Přenesené stavby zastupují skoro všechny typy venkovských staveb, které zde vznikaly v 18.-19. století. V jejich interiérech si můžeme prohlédnout původní vybavení typické pro pštinský region. Během hodinky jsme navštívili všechny stavby. Lidí tady moc není, což je fajn. Prohlédli jsme si například původní vodní mlýn z lokality Bojszów (uvnitř expozice mlynářství a původní vybavení domu).
DSC_6192 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_mlyn wodny z Bojszow DSC_6199 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej
Dále stáj (maštal) z lokality Wisła Wielka s vystavenými chomouty a dalšími věcmi týkajícími se koní a před ní moc hezké dřevěné včelí úly, některé s vyrytými obličeji. V jednom stavení je expozice včelařství.
DSC_6220 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej
Osmiboká stodola z Kryr je jednou z původních staveb ve skanzenu a uvnitř je expozice kočárů včetně starých pohřebních kočárů a saní na zimu. Před stodolou stojí staré hasičské auto a studna.
DSC_6229 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6231 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_pohrebni vuz
Zajímavá je i kovárna z Goczałkowic včetně původního vybavení, která vypadá jako by se v ní stále pracovalo.
DSC_6236 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_kovarna DSC_6237 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_kovarna
Pánský špejchar (budova k uskladnění zrní) z Czechowic z roku 1784 je nejstarší stavbou ve skanzenu.
DSC_6210 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_Spychar z Czechowic
Chalupa z Grzawy z r. 1831 je také jedna z původních staveb. Uvnitř si lze prohlédnout jak se bydlelo (pokoje s nábytkem, kuchyň s pecí). Ale pozor na hlavu při vstupu do domu.
DSC_6222 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6224 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6225 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6226 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_kuchyne
Větrný mlýn ze Zebrzydowic z r. 1904 je malá dřevěná stavba s větrnými lopatkami.
DSC_6235 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej_vetrny mlyn
V jiném domě je vybavena truhlářská dílna.
DSC_6212 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej
Velmi pěkná je i replika vodního mlýna hned u vstupu. Vedle se nachází stylová krčma. Je tady i rybníček a na jeho břehu sedí vodník s fajfkou jako z pohádky a uprostřed se nachází novější dřevěný altán přístupný po mostě, který si lze pronajmout na různé oslavy, konference apod.
DSC_6216 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej DSC_6214 Pszczyna_Skansen Zagroda Wsi Pszczynskiej
Kromě staveb si můžeme prohlédnout i domácí zvířata, jako ovce a kozy, které tady chovají. Celý areál je velmi pěkně udržovaný a určitě stojí za to ho navštívit.
Po prohlídce skanzenu se vracíme do památkově chráněného starého města. Procházíme kolem knížecích stájí, ale dovnitř na prohlídku expozice nejdeme.
DSC_6248 Pszczyna_Stajnie Ksiazece_Wozovnia i garaze
Přicházíme na historické hlavní náměstí zvané Rynek, jehož urbanistické uspořádání se dochovalo od dob středověku. Náměstí s radnicí, historickými měšťanskými domy, evangelickým kostelem a restauracemi je chloubou města.
DSC_6390 Pszczyna_Rynek DSC_6809 Pszczyna
Na náměstí se nachází lavička se sochou kněžny Daisy Hochberg von Pless, za svobodna Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, nejslavnější obyvatelky místního zámku. Stala se oficiální ikonou města. Každý se s ní chce vyfotit. Byla považována za jednu z nejkrásnějších žen své doby. V 18 letech se provdala za dědice obrovského bohatství, pštinského knížete Hansa Heinricha XV von Hochberg. Za lavičkou se vypíná zámek a před ním Brána vyvolených.
DSC_6387 Pszczyna_Rynek_Knezna Daisy von Pless
Stará slezská osada na břehu řeky Pštinky sahá svými počátky až do 10. století. Kdysi to bylo hlavní město Volné stavovské země Pština. Nacházelo se u obchodní cesty z Krakova do Slezska a dále na jih Evropy. Obklopovaly ho lesy bohaté na zvěř a tak bylo vysněným místem pro zámožné vladaře.
Je čas oběda. Z mnoha restaurací ve městě jsme vybrali doporučovanou Restauraci Frykówka přímo na Rynku v č. 3 vedle budovy radnice. Tady se k nám přidal Jarda s Luckou a Adélkou. Sedli jsme si venku na krytou terasu. Je to restaurace, pizzerie a vinárna. Ve městě se nachází 4 restaurace zapsané na turistickou stezku Slezské chutě (Śląskie Smaki) a jednou z nich je právě Restauracja Frykówka. Její tradice sahá do 18. století. Postavená byla po velkém požáru Pštiny v roce 1748. Je to dům v barokním slohu. Já jsem si dal Žur, což je typická staropolská kyselá polévka, a byla servírovaná v bochníku chleba a uvnitř byly houby a vajíčko (14 PLN). V roce 2009 na 4. ročníku Festiwalu Kulinarnym Śląskie Smaki získal 3. místo. Potom jsme si dali jednu pizzu con carne na půl za 28 PLN a Knížecí černé pivo za 8 zlotych.
DSC_6257 Pszczyna_Rynek_Frykowka a Ratusz DSC_6391 Pszczyna_Rynek_Frykowka DSC_6254 Pszczyna_Frykowka_Zur v bochniku chleba a pizza con carne
Severní straně náměstí dominuje neobarokní evangelický kostel (Kościół Ewangelicko-Augsburski) postavený v letech 1905-1906 na místě prvního protestantského chrámu v Pštině, který pocházel z roku 1746.
Ke kostelu přiléhá dvouposchoďová radnice (Ratusz) ze 17. století, dnešní sídlo městské správy a samosprávy. Kdysi sloužila jako strážní budova a šatlava. Bohužel je v rekonstrukci a z části ji kryje lešení.
DSC_6259 Pszczyna_Rynek_Radnice_evangelicky kostel_Zamel a Brama Wybrancow
Za ní se vypíná kostel Všech svatých s vysokou věží, kterou je vidět z mnoha míst ve městě. Na jeho oltáři je obraz Pštinské Bohorodičky, který se těší velké úctě, a každý den je slavnostně odhalován.
DSC_6389 Pszczyna_Kostel Vsech svatych
Velmi hezký je i měšťanský dům při ústí ul. Piastowské. Dnes v něm sídlí Bank Zachodni WBK. Ulice Piastowska je hlavním korzem Pštiny. 
DSC_6260 Pszczyna_Rynek_Mestansky dum
Dále je na náměstí studna. Všude plno lidí. A skoro všichni si kupují velkou točenou zmrzlinu. Ani Martin neodolal a byla prý výborná. Smetanová. Ovšem největší turistickou atrakcí celého regionu je pštinský zámek (Zamek Pszczyński), který se nachází přímo u náměstí a nemůžete ho přehlédnout. O pštinském zámku se často mluví jako o polské Versailles. Není sice tak rozlehlý, ale jeho interiéry jsou nádherné. Bohatě vybavené interiéry zámku jsou prostě překrásné. O tom jsme se na vlastní oči přesvědčili. Jsou zde původní dekorace, nábytek, hodiny, zrcadla, koberce, nádobí, obrazy a další. 80% inventáře je původní. Perfektně zachovalé sídlo působí silným dojmem. Zámek pochází z 1. poloviny 15. století. Často měnil své majitele a byl přestavován. Za svůj nynější neobarokní vzhled vděčí hraběcímu rodu von Hochberg, který získal panství z rukou Anhaltů v roce 1846. O poslední přestavbě rozhodl Jan Jindřich XI. Zámek byl po určitou dobu střediskem honů, na které přijížděli aristokraté z celé Evropy. Lovili jeleny a zubry. Často se místních honů účastnil i německý císař Vilém II., který na pštinském panství po delší dobu žil. Jeho ložnici v rámci prohlídky zámku také navštěvujeme.  
DSC_6264 Pszczyna_Rynek_Zamek a Brama Wybrancow
Nejdříve jsme si zámek obešli kolem dokola. Zdobí ho pěkné sochy, lucerny. 
DSC_6394 Pszczyna_Zamek DSC_6275 Pszczyna_Zamek DSC_6273 Pszczyna_Zamek
Zámecké muzeum (Muzeum Zamkowe) je největší pýchou Pštiny.
DSC_6277 Pszczyna_Zamek
Nejstarší místní památkou, která se uchovala v neporušeném stavu je Brána vyvolených (Brama Wybrańców) vedoucí k zámku. Přes ni přijížděli na zámek králové, císařové a knížecí rodina. V bývalých prostorách, ze kterých stráže hlídaly bezpečnost majitelů zámku, je dnes Turistické informační centrum a kavárna Cafe u Telemanna. V informačním centru zdarma získáte mapu města a několik prospektů a dokonce i v českém jazyce.
DSC_6265 Pszczyna_Zamek a Brama Wybrancow DSC_6376 Pszczyna_Brama Wybrancow
V pokladně si kupujeme vstupenky na prohlídku zámku. Prohlídkových okruhů je několik. Třeba i zbrojnice umístěná ve zrekonstruovaném gotickém sklepení, které je nejstarší částí zámku. Za tu se platí navíc. Volíme to nejzajímavější a to jsou obytné interiéry z přelomu 19. a 20. století. Vstupné je 14,50 zlotych. 
Zamek Pszczyna_vstupenka
Na webových stránkách muzea, v části pravidla muzea, jsou vypsané i dny, kdy je vstup do zámku zdarma. Prohlídky jsou bez průvodce (lze předem průvodce objednat pro skupiny turistů). Všude jsou poměrně detailně popsané jednotlivé místnosti a to v několika jazycích. Takže si vše můžete prohlédnout vlastním tempem, aniž by Vás průvodkyně hnala z místnosti do místnosti, vpravo vidíte to, vlevo to, na stropě to. V přízemí je i šatna, kde si lze zdarma odložit věci a je nutné odložit batohy a větší tašky. Uvnitř lze i fotit a filmovat, ale jen bez použití stativu a blesku a samozřejmě pouze pro vlastní potřebu. Což u nás na zámcích většinou možné není. Nazouváme papuče a vyrážíme na prohlídku.
Už samotný Vestibul s nádherným kamenným Slavnostním schodištěm vedoucím do 1. patra nás ohromil. Jsou zde krásné koberce, obrovské vázy a velká nástěnná tapiserie.
DSC_6281 Pszczyna_Zamek_Vestibul a Slavnostni schodiste DSC_6306 Pszczyna_Zamek_Velke schodiste a tapiserie
Schodiště vede do Zrcadlové galerie a odtud do pompézního Zrcadlového sálu v prvním patře. Původní jídelna dnes slouží jako koncertní síň. Lze do něj vstoupit, ale i nahlédnout z balkónů v patře, kde se nachází Lovecká galerie.
DSC_6310 Pszczyna_Zamek_The Mirror Gallery DSC_6353 Pszczyna_Zamek_Zrcadlovy sal DSC_6357 Pszczyna_Zamek_Zrcadlovy sal DSC_6365 Pszczyna_Zamek_Zrcadlovy sal
Prohlédli jsme si mimo jiné i pokoj, kde se konaly vojenské porady a byla přijímána důležitá rozhodnutí týkající se průběhu vojenských operací na frontách první světové války. Vstoupili jsme do ložnice německého císaře Viléma II. Je zde pozlacená či zlatá, nevím, postel s nebesy, krásný krb a vstup do vlastní koupelny. 
DSC_6301 Pszczyna_Zamek_Loznice cisare Vilema II. DSC_6303 Pszczyna_Zamek_Loznice cisare Vilema II. DSC_6304 Pszczyna_Zamek_Loznice cisare Vilema II.
V západním koridoru je chodba vyzdobena hlavami a parohy zvířat, která místní knížata ulovila.
DSC_6283 Pszczyna_Zamek_Zapadni koridor
Prohlížíme si ložnici císařovny (Victoria Augusta), kde jsou mimo jiné obrovská kachlová kamna.
DSC_6285 Pszczyna_Zamek_Empress Bedroom (Victoria Augusta)
Velmi pěkný byl Dubový salon, císařova pracovna.
DSC_6291 Pszczyna_Zamek_The Oak Parlour DSC_6295 Pszczyna_Zamek_Emperors Study
Nahlížíme i do Salonu princezny Daisy, dovnitř se vstupovat nesmí. Působí jako pokojíček pro panenky. Vedle je Princeznina ložnice.
DSC_6319 Pszczyna_Zamek_Salon princezny Daisy
Zelená Knížecí pracovna se spousty parohů na stěnách a velikánským krbem je také moc hezká. 
DSC_6321 Pszczyna_Zamek_Princes study (Knizeci pracovna)
Na něj navazuje Lovecký salonek
DSC_6324 Pszczyna_Zamek_Hunting hall DSC_6325 Pszczyna_Zamek_Hunting hall
Pokračujeme přes Rohový salon, který je laděný do bledě modra a okna má na dvě strany. 
DSC_6329 Pszczyna_Zamek_The Corner Parlour
Jednou z nejhezčích místností pro mně byla Knihovna a Velký salon. Obě místnosti byly propojené a zdobené dřevem, krásným nábytkem, velkými obrazy a nádhernými lustry.
DSC_6330 Pszczyna_Zamek_Knihovna a Velky salon DSC_6333 Pszczyna_Zamek_Knihovna a Velky salon
Následuje Parádní apartmá - Zelený salon a Žlutá ložnice.
DSC_6339 Pszczyna_Zamek_Paradni apartma-Zeleny salon DSC_6341 Pszczyna_Zamek_Zluta loznice
Co mě překvapilo, byla Růžová koupelna, kde nechybí vana, kamna, toaleta, umyvadlo a velké zrcadlové skříně.
DSC_6343 Pszczyna_Zamek_Ruzova koupelna
Ve východním a prostředním křídle se nachází Lovecká galerie, kde je mimo jiné vycpaný zubr, hlava kance a paroží. Z prostředního křídla je vstup na balkony, odkud je výhled do Zrcadlového sálu.
DSC_6360 Pszczyna_Zamek_The Hunting gallery-Eastern wing DSC_6361 Pszczyna_Zamek_The Hunting gallery-Middle wing
Za hodinku jsme si zámek prošli. Jedním slovem nádhera. Kolem Knížecích stájí a přes Zámeckou zahradu se vracíme v 15 hodin k autu a jedeme směr Ostrava.

Fotogalerie Pština 3.4.2016 - Flickr

Fotogalerie Pština 3.4.2016 - Rajče 
Úvodní strana Polsko 2016 Pszczyna